E Shtune 30 Maj 2015
  • Futboll
  • Hokey
  • Tenis

Historia e Kupës së Botës

News image

Asnjë eveniment sportiv në botë nuk e kap imagjinatën dhe interesimin e njerëzve në atë nivel dhe kapacitet sa Kupa e Botës në futboll. Që prej tentativës së parë të krijimit të një Kampionati Botëror të futbollit në Uruguaj, në vitin 1930, produkti kryesor i FIFA-s është rritur në mënyrë konstante, si në popullaritet ashtu edhe në prestigj. Një grup vizionarësh, administratorë të futbollit francez, të udhëhequr nga inovatori Zhyl Rime, kanë idenë gjeniale dhe origjinale të grumbullimit së bashku të skuadrave më të forta të futbollit në botë, në një garë për titullin e Kampionit të Botës. Trofeu i artë që u jepej fillimisht fituesve mbante emrin e...

Read more...

Seria e finales së Stanley Cup, Los Angeles Kings - New York Rangers 2-0

News image

Në Amerikën e Veriut (kryesisht në Kanada dhe SHBA), hokeji në akull është një sport po aq popullor sa dhe futbolli në Europë. Madje, në qytete apo shtete të veçantë, fanatizmi ia kalon edhe europianëve të futbollit. Mbi të gjitha: është një sport i pastër dhe burrëror. Të gjithë amerikano-veriorët janë mbërthyer tani te finalja e Stanley Cup. Arena “Staples Center” në qendër të qytetit të Los Angeles u bë dëshmitare e një prej sfidave më të bukura të sezonit në hokejin amerikan. Vendasit arritën të sigurojnë një tjetër sukses në finalen e dytë të Stanley Cup, duke zgjatur njërën dorë drejt trofeut. Takimi mes Los Angeles Kings dhe New...

Read more...

Roland-Garros ka vetëm një mjeshtër: ai quhet Nadal

News image

Rafael Nadal ka fituar finalen e madhe të French Open duke mposhtur rivalin Novak Xhokoviç, me rezultat të përgjithshëm 3 me 1 në sete. Ky është titulli i 9-të i French Open për spanjollin që hyn në histori dhe mbetet ende numri 1 i botës. Nadal nuk e nisi mirë sfidën, duke humbur setin e parë me rezultatin 3-6 , por më pas u kthye fuqishëm duke fituar 7-5, 6-2, 6-4. Kjo është dhe fitorja e pestë radhazi e Nadalit në Roland-Garros.

Read more...
News image

Anglia, Kahill: “Baloteli ka klas”

Të shtunën do të jenë përballë njëri-tjetrit, por aktualisht Gari Kahill e Mario Baloteli mund të përshëndeten...

Me teper
News image

Van Persi nuk e braktis Holandën: “Jam përmirësuar”

Holanda, që do të bëjë debutimin e saj në Kupën e Botës përballë Spanjës, kampiones në fuqi, me siguri do të k...

Me teper
News image

Honda: “Objektivi i Japonisë, çerekfinalet”

Keisuke Honda është një nga pikat e forta të Japonisë, që do të paraqitet në Kupën e Botës me objektiva të qar...

Me teper
News image

Spanja, Del Boske: “Portugalia, favorite”

Përfraqësuesja e Spanjës, që drejtohet nga traineri Del Boske kërkon suksesin e dytë radhazi në Kupën e Botës....

Me teper
News image

Uruguaj, Suarez: “Larg Botërorit? Nuk e kam menduar”

Sulmuesi i Uruguajit, Luis Suarez, pavarësisht nga operacioni në gju dhe dyshimet e shumta që e rrethuan, ësht...

Me teper
News image

Mandzukiç konfirmon: “Do largohem nga Bajerni”

Del nga skena duke përplasur derën, pavarësisht deklaratës se, “Bajerni është një klub i madh”. Bëhet fjalë pë...

Me teper
News image

Inzagi, trainer i Milanit: “Është një nder”

Zyrtare: Filipo Inzagi është traineri i ri i Milanit. Ish-numri 9-të i kuqezinjve ka bërë deklaratën e tij të ...

Me teper
More in: Faqja Kryesore

Aktiviteti i javes

 

BRAZIL

vs

KROACI

Vendi: Sao Paulo Grupi: A
Date: 12 qershor Ora: 22:00

 

MEKSIKE

vs

KAMERUN

Vendi: Natal Grupi: A
Date: 13 qershor Ora: 18:00

 

SPANJE

vs

HOLANDE

Vendi: Salvador Grupi: B
Date: 13 qershor Ora: 21:00

 

KILI

vs

AUSTRALI

Vendi: Cuiaba Grupi: B
Date: 13 qershor Ora: 24:00